PANASONIC, GENİŞ ÜRÜN GAMIYLA HER SEKTÖRE ÇÖZÜM SUNABİLİYOR

👤PANASONIC ECO SOLUTIONS ŞİRKETİ YİĞİT GENÇ, ÜRÜN SORUMLUSU

🔍Son dönemde sektöre sunduğunuz yangın algılama sistemlerindeki yenilikleriniz nelerdir? Anlatır mısınız?
Panasonic yangın algılama sistemi Türkiye’de sektöre yeni giriyor gibi gözükse de aslında 2006 yılından beri çeşitli yerlerde projeler yaptı. Ancak Panasonic Eco Solutions Türkiye organizasyonundan sonra burada yerleşik hayata geçerek Türkiye’deki yangın sektörüne ağırlık verdi. Yangın algılama alanında 30 yılı aşkın bir tecrübesi bulunan Panasonic, Japonya ve İsveç üretimi olan yüksek ürün kalitesiyle müşterileri memnun ediyor. Aynı zamanda kablosuz ürünlerden ex-proof ürünlere kadar olan geniş ürün gamıyla her sektöre çözüm sunabiliyor. Bununla birlikte, son dönemde projelerde öne çıkan farklı protokollerin iletişimi konusunda da oldukça esnek çözümler sağlayabiliyoruz. Yangın sisteminden direkt olarak TCP/IP, OPC, RS232/RS485, Modbus ve SIA protokollerine bilgi verebiliyoruz. İsveç’de bulunan Ar-Ge merkezimizde ise proje bazında farklı protokol üretebiliyoruz.

Türkiye pazarı hakkında ne düşünüyorsunuz? Pazardan beklentileriniz nelerdir?
Son yıllarda inşaat sektörünün ivmesi bir miktar azaldı. Ayrıca dövizdeki dalgalanmalar yalnızca son kullanıcıları değil, sistem entegratörlerini de oldukça etkiliyor. Tüm bunlara rağmen Türkiye’de zayıf akım sektörü büyüyerek ilerliyor. Doğal olarak pazarın bu kadar büyük olduğu bir sektörde rekabet de oldukça sertleşti. Yangın sistemi mühendislik ve bilgi gerektiren bir sistem olmasına rağmen yalnızca fiyat odaklı bir pazar projelerin gelecekteki dengeli çalışmasını etkileyeceğe benziyor. Biz yine de müşterilerimize gerekli desteği vererek ilerlemek istiyoruz, çünkü Panasonic olarak Türkiye’de iyi yerlere gelmek istiyoruz.
İhtiyaca göre ürün seçimi için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz? Bunun önemi hakkında bilgi verir misiniz?
Genel olarak yeni projelerde yürütülen ihalelerde fiyatlar keşif listeleri üzerinden birim fiyat usulü ile toplanıyor. Ancak endüstriyel tesis, fabrika, veri merkezleri ya da tarihi eserler gibi özel projelerde müşterilerimize geniş ürün gamımızla çözüm sunabiliyoruz.
Projelere özel olarak proje planlarını müşterilerimizle çalışıp yönetmeliğin işaret ettiği en uygun ürünü seçip uyguluyoruz. Aynı zamanda danışman firmalar ve partnerlerimiz için hazırladığımız EN54 ve TYKY’ye göre hazırlanmış bir tasarım el kitabı da hazırladık. Elbette ki bu çalışmalar binaların yangından doğru şekilde korunması ve can güvenliği için oldukça önemlidir.

İş yeri ve evler için kurulan sistemler arasındaki farklar nelerdir? Anlatır mısınız?
Yönetmeliğe göre artık yüksek binalarda otomatik yangın sistemleri kurulması zorunluluğu getirildi. Türkiye’deki rezidans inşaatlarının artmasıyla konutlarda yangın sistemleri çok önemli bir konu haline geldi. Bunun için yangın anında alarmı insanlara aktarabilmek ve doğru tahliye etmek çok önemli. İş yerlerinde ise yangın sistemlerine ek olarak yapılan gazlı yangın söndürme ve/ya duman tahliye sistemleri ile daha kompleks yapılar kuruluyor. Bu sistemlerle hem can güvenliği, hem de mal güvenliği sağlanabiliyor. 

Alarm sistemleriniz hangi ürünler ile entegre edilebiliyor?
Panasonic yangın algılama sistemi, yine bünyemizde bulunan Panasonic CCTV Güvenlik kameraları ile yalnızca video yönetim yazılımı üzerinden değil ayrıca yangın algılama grafik yazılımı üzerinden rahatça entegre edilebiliyor. Ayrıca diğer sistemlere yukarıda bahsettiğim protokoller üzerinden yazılım bazında ve gerektiğinde kontak bazında tüm entegrasyonları yapabiliyoruz. Panasonic olarak müşterilerimize çok yönlü çözümler sunmaktan gurur duyuyoruz.