AKILLI ŞEHİRLERDE ŞEHİR İZLEME VE GÜVENLİK SİSTEMLERİNİN ÖNEMİ

👤NEUTRON

🔍 Şehir izleme sistemi denince aklımıza mobese sistemleri gelmektedir. Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda hızla artan suç oranları, kamu güvenliğinden sorumlu emniyet teşkilatının, teknolojinin de desteğini alarak çok daha etkin ve hızlı bir şekilde hizmet verme zorunluluğunu beraberinde getirmiştir.
Olaylara en kısa sürede müdahale etmek, kişi hak ve özgürlüklerini ön planda tutarak vatandaşa en iyi hizmeti sunmak amacıyla tasarlanan sistemler, kentin asayiş ve güvenliğine katkı sağlamasının yanında, trafik akış ve yoğunluğunu izlemek, kırmızı ışık, emniyet şeridi ve hız ihlali yapan araçların tespiti, çalıntı araç plakalarının emniyet bilgi sisteminden sorgulanarak tespiti, toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde yasa dışı olayları önlemek ve toplulukların provokasyona yönlendirilmelerine engel olmada ciddi başarılar sağlamıştır.

“Delilden sanığa gitme” yönteminin işlemesine de katkı sağlayan şehir izleme sistemleri suç oranlarının da ciddi bir şekilde düşmesini sağlamıştır.

Meydan, kavşak ana arter, toplumsal gösteri alanları ile işlek ve gerekli görülen tüm önemli bölgelere tesis edilebilen sistemler, hareketli ve sabit kameralar aracılığıyla kablosuz veya fiber optik altyapı ile merkezlere aktarılmakta ve görüntüler aylarca dijital ortamlara kaydedilmektedir.
Mobese sistemleri genel olarak iki ana teknoloji kullanılarak gerçekleştirilir.
1- Fiber altyapı, Fiber optik kablo kullanılarak
2- Kablosuz görüntü aktarıcılar kullanılarak

Pratikliği, esnek uygulama imkanları, ekonomik fiyatı nedenleriyle wireless sistemler daha çok kullanım alanı bulmaktadır.

• Kablosuz mobese kamera sistemleri yaygın olarak aşağıdaki uygulamalarda tercih edilmektedir:
- Şehir izleme, İl, ilçe, belde, köy kamera güvenlik sistemleri
- Havaalanı güvenliği, pist denetimi, uçuş güvenliği
- Liman, tersane, sahil, deniz trafiği denetimi
- Cezaevleri, Askeri tesisler, Endüstriyel tesisler
- Çiftlik, büyük tarım alanları, barajlar vb.

Bu sistemlerin asıl ihtiyacı daha fazla datayı daha az bir alan kaplayacak şekilde saklamak. Günümüzde ihtiyaçlar doğrultusunda bu alanda yeni teknolojiler geliştirildi.🔍 
H.265 CODEC ve U-CODE Ultra Sıkıştırma Formatı
MJPEG ve H.264 sıkıştırma formatlar hem teknoloji olarak düşük hem de büyük datayı sıkıştırmak için yeteri kadar alan yaratamıyor. Buna karşılık H.265 sıkıştırma codec geliştirildi. Fakat bu da yeteri kadar alan sağlayamayınca U-code Ultra sıkıştırma formatı geliştirildi.

U-Code Nedir?
U-Code hem H.264 hem de H.265 sıkıştırma formatlarını tekrar sıkıştırarak hem hard disk alanında hem de bant genişliğinde %80 ile %95 arasında tasarruf etmemizi sağlıyor.

Şehir İzleme Sistemleri Ve
IoT İlişkisi
Artık her bireyin şehir izleme ve güvenlik sistemlerine küçümsenmeyecek derecede katkısı var. Örneğin; sabah evinizden çıkmadan önce trafik durumuna mobil uygulamalar aracılığıyla bakıp gideceğimiz güzergahı belirliyoruz.  Herhangi bir kaza gördüğümüzde veya bir olayla karşılaştığımızda sosyal medya aracılığıyla birçok insana duyuruyoruz. Bu şekilde olayların akışına göre zamanımızı şekillendiriyoruz.

IoT (Nesnelerin İnterneti) Nedir?
IoT, Nesnelerin birbiriyle haberleşme biçimidir. Örneğin; Şehir dışında bir toplantınız var ve toplantıya trenle gideceksiniz. Müşteri sabahki toplantıyı 45 dakika ileri alıyor.  Arabanız deposunu kontrol ediyor ve tren istasyonuna gidebilmeniz için yakıt alması gerektiğini biliyor. Bu yakıt doldurma işleminin tahmini 5 dakika süreceğini hesaplıyor. Aynı anda trafik durumu kontrol ediliyor ve istasyona giden yolda kaza olduğunu öğreniliyor, alternatif yol ise size 15 dakika kaybettirecek. Tren ise 20 dakika rötar yapacağını bildiriyor. Bunların hepsi yatağınızın başındaki saatinize bildiriliyor.

Alarmınız 5 dakika daha geç çalıyor, bu da 5 dakika daha çok uyumanızı sağlıyor. Saatiniz arabanıza haber veriyor ve evden çıkış saatinizden 5 dakika önce çalışmaya başlamasını ve motoru ısıtmasını söylüyor. Ayrıca kahve makinasına da 5 dakika daha geç çalışmasını söylüyor.

Özetle; her şeyin internete bağlı olduğu ve internetin hava, su kadar önemli olduğu zamanlara doğru ilerliyoruz. Bu makinalar oldukça akıllı ve kendilerini daha akıllı hale getirmek üzere programlanmışlar. Dış dünyadan aldıkları veriyi birbirleri ile paylaşarak hem daha çabuk öğreniyorlar hem de birçok fonksiyonu daha kolay gerçekleştirir hale geliyorlar. Ayrıca donanım ve yazılım geliştirmeleri ile kapasiteleri arttırmak da her zaman mümkün. Bu makinalar hayatımızın her aşamasında bizi bilgilendirici ve yönlendirici olacaklar, hayatımızın her anından veri topluyor olacaklar.